Slovo komiks vzniklo z anglického slova comicstrip, v překladu pás komických obrazů. Komiks spojuje postupy několika uměleckých druhů: malířství a literatury. Podstatou komiksu je sekvence obrázků, která vytváří příběh. Jeden obrázek (panel) většinou zachycuje jeden okamžik. Komiksy se většinou vyznačují používáním „bublin“ k zobrazení mluvené řeči nebo myšlenek, velmi často jsou monology nebo doprovodné texty vypravěče napsány v obdélnících uvnitř jednotlivých panelů. Byť je v povědomí velké části čtenářů komiks fenoménem až od 20. století, dají se předchůdci komiksu, které odpovídají jeho dnešnímu chápání, najít už v umění starověkého Egypta.

Komiks patří k jednomu z nejpopulárnějších literárních žánrů současnosti. Dnešní zrychlené vnímání světa, kdy trvá jen vteřinu, než se na něco podíváme a procítíme emoci, komiks úspěšně naplňuje. Komiksy reflektují současné skutečné události. Na dospělé čtenáře působí jako návrat ke hře, fantazii, do dětství. Tvorba komiksů vyžaduje určitý výtvarný a literární talent.

Víte, kdo to je inker, kolorista, scénárista nebo lettrista? Ve 4hodinové lekci s knihovnicí Markétou Knížkovou se žáci 8. A dozvěděli, že jsou to profese, které se podílejí na tvorbě komiksu, sami si je vyzkoušeli. Pracovali s obrázky, bublinami a panely. V závěrečné hodině vytvořili komiks z části své rozečtené knihy.

PřílohaVelikost
PDF icon 8.a.pdf951.63 KB